Lista bankomatów w naszym serwisie
2011-01-25

W serwisie zakopane-apartamenty.com.pl uruchomiliśmy podstronę na której znalazło się zestawienie bankomatów w Zakopanem.
więcej...

Rozpoczeliśmy pracę nad Poradnikiem Turysty przebywającego w Zakopanem
2011-01-19

Rozpoczeliśmy pracę nad poradnikiem Turysty przebywającego w Zakopanem. Znajdą się w nim informacje dotyczące samego Zakopanego ale także inne ciekawostki z Podhala. Zapraszamy do lektury!
więcej...

archiwum aktualności

Historia Zakopanego

Co tak naprawdę wiemy o Zakopanem? Kiedy to miasto powstało, kiedy następował jego rozwój, kim byli jego sławni mieszkańcy? Chociaż wiele osób przyjeżdża do Zakopanego rok w rok, to często nie znają historii tego miasta. Pora to zmienić. Oto historia Zakopanego w pigułce:)

Początki miasta

Choć dokładne początki miasta nie są znane, to przyjmuje się, że lokacja tej osady odbyła się w drugiej połowie XVI wieku za sprawą Stefana Batorego. Przyjmuje się też, że powodem powstania Zakopanego były przechodzące w pobliżu szlaki handlowe oraz wyjątkowe na tym obszarze skupisko osad pasterskich. Była to jednak wieś rozproszona na olbrzymim terenie, choć pod koniec XVII wieku liczyła zaledwie 64 mieszkańców. Podczas zaborów stała się własnością austriacką, co w dużym stopniu wpłynęło na jej rozwój – dzięki przejęciu wsi przez arystokrację, w Zakopanem powstała największa w regionie (a potem w całej Galicji) huta żelaza. Jednak to nie przemysł i gospodarka sprawiły, że Zakopane jest dziś największą turystyczną miejscowością w polskich Tatrach.

Od wsi do uzdrowiska

Mała wieś stopniowo była zaludniana głównie przez ludność austriacką i węgierską, i dopiero od połowy XIX wieku Polacy przestali być tutaj mniejszością narodową – cała ludność wsi liczyła wtedy około trzech tysięcy mieszkańców. Dzięki licznym podróżom T. Chałubińskiego odkryto, że klimat w Zakopanem doskonale wpływa na zdrowie. To zaś pociągnęło za sobą decyzję o otworzeniu tu uzdrowisk, ośrodków zdrowotnych i w rezultacie uznania całej wioski za wieś uzdrowiskową. Tym samym mała, nieznana mieścina stała się nagle miejscem światowym, dokąd zjeżdżały liczne osobistości, na czele z dygnitarzami pruskimi, austriackimi i węgierskimi. Zakopane uzyskując status uzdrowiska mogło zabiegać też o inne przywileje. O te zaś zatroszczył się W. Zamoyski, któremu współczesne polskie Tatry zawdzięczają swój park narodowy. Zdrowy klimat, spokojna okolica i doskonałe warunki do życia sprawiły, że na początku XX wieku Zakopane zamieszkiwało już sześć tysięcy osób.

Zakopane współcześnie

Współczesne miasto zyskało prawa miejskie w 1933 roku. Była to zasługa nie tylko faktu, że pełniło rolę uzdrowiska, ale też tego, że rozsławiało je wielu polskich artystów: H. Sienkiewicz, S. Witkiewicz, S. Żeromski, J. Kasprowicz czy też K. Przerwa – Tetmajer. W okresie II wojny światowej miasto zachowało swoją ogólną strukturę (przetrwały budynki w tak zwanym stylu zakopiańskim). Mimo faktu, że znajdował się tu punkt przerzutowy na Węgry, nie wyciągnięto z tego większych konsekwencji i miasto nie zostało zniszczone. Dzięki temu możemy podziwiać takie zabytki jak cmentarz żydowski, cmentarz Zasłużonych (wraz z zabytkowym barokowym kościołem) oraz liczne kaplice przydrożne, mieszczące się na szlakach górskich.