Lista bankomatów w naszym serwisie
2011-01-25

W serwisie zakopane-apartamenty.com.pl uruchomiliśmy podstronę na której znalazło się zestawienie bankomatów w Zakopanem.
więcej...

Rozpoczeliśmy pracę nad Poradnikiem Turysty przebywającego w Zakopanem
2011-01-19

Rozpoczeliśmy pracę nad poradnikiem Turysty przebywającego w Zakopanem. Znajdą się w nim informacje dotyczące samego Zakopanego ale także inne ciekawostki z Podhala. Zapraszamy do lektury!
więcej...

archiwum aktualności

Wielka Krokiew i jej historia

 

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, to najsłynniejsza i największa w Polsce skocznia narciarska. Na pewno niewiele osób wie, skąd wzięła się nazwa tej skoczni; Otóż góra, na której została zbudowana i oddana do użytku 22 marca 1925 roku nazywa się po prostu Krokiew. Projektantem obiektu był Karol Stryjeński. Punkt konstrukcyjny skoczni znajduje się na 120 metrze – daje to możliwość oddawania dalekich skoków. Dzięki temu, że Wielka Krokiew ma jeszcze jeden dodatkowy atut, czyli ogromne bezpieczeństwo zawodników, jest obiektem bardzo lubianym i cenionym przez skoczków.

Warunki skoczni pozwalają na to, by odbywały się na niej najważniejsze zawody. Od roku 1990 odbywają się na niej zawody w cyklu skoków Pucharu Świata. Obiekt, chociaż na to nie wygląda, może pomieścić do 50 tysięcy widzów. 

Od 2004 roku, czyli, od kiedy na zeskoku położono igielit odbywają się na Wielkiej Krokwi zawody w skokach narciarskich w sezonie letnim. Wydarzeniem na skoczni były na pewno nocne skoki podczas Letnich Grad Prix w roku 2004. O zawodach, skokach, pobitych rekordach na Wielkiej Krokwi można napisać tomy, jednak warto wspomnieć o rekordzie skoczni, który ustanowił w 2002 roku Adam Małysz – skoczył wówczas 136, 5 m. Warto również wspomnieć, że Komisja Skoków Narciarskich FIS uznała, że w latach 2003-2004 skoki w Pucharze Świata na Wielkiej Krokwi były najlepsze w całym cyklu.

Co jednak może zobaczyć turysta, który przyjeżdża na wczasy do Zakopanego? Otóż, należy na Wielką Krokiew wejść, choćby dlatego, żeby docenić ile odwagi muszą mieć zawodnicy, by skoczyć. 15-20 minut spaceru zaprowadzi turystę na sam szczyt obiektu. Istnieje również wyciąg krzesełkowy, jednak mogą z niego korzystać wyłącznie zawodnicy. Widok z góry zapiera dech w piersiach – od 2008 roku do podziwiania widoków służy specjalna platforma widokowa. 

Jeśli chce się zobaczyć Wielką Krokiew w całej okazałości, to powinno wybrać się do niej idąc ulicą Piłsudskiego (można w nią skręcić z mostku na potokiem z Krupówek), bo wówczas Wielka Krokiew ukazuje się w całej okazałości. Zakopane każdego roku gości setki tysięcy turystów i chyba nie ma wśród nich takiego, który by nie był chociażby u podnóża skoczni.