Lista bankomatów w naszym serwisie
2011-01-25

W serwisie zakopane-apartamenty.com.pl uruchomiliśmy podstronę na której znalazło się zestawienie bankomatów w Zakopanem.
więcej...

Rozpoczeliśmy pracę nad Poradnikiem Turysty przebywającego w Zakopanem
2011-01-19

Rozpoczeliśmy pracę nad poradnikiem Turysty przebywającego w Zakopanem. Znajdą się w nim informacje dotyczące samego Zakopanego ale także inne ciekawostki z Podhala. Zapraszamy do lektury!
więcej...

archiwum aktualności

Zakopiański styl

 

Zakopane, to góry i drewniane domy ze spadzistymi dachami, przydrożne kapliczki i niewielkie charakterystyczne kościółki kryte gontami. To wszystko Stanisław Witkiewicz mógł zobaczyć wówczas, gdy przybył do Zakopanego.
 
Pierwsze domy w stylu zakopiańskim nie są wcale projektu Stanisława Witkiewicza, ale to właśnie on doprowadził ten styl do perfekcji i stylu budownictwa, które stanowi podstawę. Witkiewiczowi udało się nieco zmodyfikować styl budowania w Zakopanem, mimo że nie był architektem tylko poetą i pisarzem. To właśnie Stanisław Witkiewicz zaprojektował góralskie chaty na wysokich kamiennych podmurówkach, ze spadzistymi dachami, dzięki czemu w długie tatrzańskie zimy nie trzeba z takiego dachu usuwać śniegu. Pisarz projektując zakopiańskie domy zadbał również o to, by nie były one zbyt ostre w swoim charakterze, stąd pojawiły się, jako wykończenie, rzeźby z motywami roślinnymi czy słoneczkami.
 
Na pewno żaden ceper (mieszkaniec spoza Tatr) nie zgadnie, co to jest przyłap w góralskim domu. A to po prostu zaprojektowana przez poetę doświetlona weranda, która zawsze jest umiejscowiona po południowej, czyli nasłonecznionej stronie domu. Projekty St. Witkiewicza zdobyły sobie uznanie u górali, a sława rozciągnęła się na całą Polskę. Do dziś można podziwiać budynki, które zaprojektował: Willa Koliba, dom pod Jedlami, Oksza czy Konstantynówka. Ale to nie wszystko, ponieważ zaprojektował również kaplicę na Jaszczurówce oraz u Albertynek na Kalatówkach. Coraz więcej drobnych przedmiotów do prowadzenia domu czy gospodarstwa nabierało cech nowego stylu.
 
Styl zakopiański stał się od tego czasu wręcz stylem narodowym i jego sława powędrowała daleko poza kraj. A trzeba pamiętać, że wszystko to działo się w ciągle jeszcze zniewolonym zniewolonym kraju...