Lista bankomatów w naszym serwisie
2011-01-25

W serwisie zakopane-apartamenty.com.pl uruchomiliśmy podstronę na której znalazło się zestawienie bankomatów w Zakopanem.
więcej...

Rozpoczeliśmy pracę nad Poradnikiem Turysty przebywającego w Zakopanem
2011-01-19

Rozpoczeliśmy pracę nad poradnikiem Turysty przebywającego w Zakopanem. Znajdą się w nim informacje dotyczące samego Zakopanego ale także inne ciekawostki z Podhala. Zapraszamy do lektury!
więcej...

archiwum aktualności

Pogoda w Zakopanem

Powszechnie uważa się, że to właśnie górale są najlepszym i najpewniejszym źródłem wiedzy o pogodzie. Czy jednak pogoda zawsze okazuje się na tyle łaskawa, żeby pozwolić nam miło i przyjemnie spędzić wymarzone wakacje czy ferie?

Górski klimat Zakopanego sprawia, że miasto w zasadzie nie odnotowuje specjalnie wysokich temperatur. Wręcz przeciwnie – średnia temperatura notowana tu od kilku lat oscyluje w granicach 4,5 – 5,5 stopnia Celsjusza. Jak w większości regionów górskich, do najcieplejszych miesięcy należy lipiec, najchłodniej zaś jest w okresie stycznia. Nie oznacza to jednak, że przez cały rok panują tu minusowe lub minimalne temperatury, ponieważ są okresy, kiedy podziałka w termometrze skacze do nawet 25 stopni. Wybierając się jednak na dłuższą wycieczkę po górach (np. całodniową) lub planując większą wyprawę (razem z noclegami w schroniskach) warto pamiętać, że pogoda w górach zmienia się bardzo szybko. Nierzadko piękne słońce rankiem może zamienić się w ogromną burzę w godzinach popołudniowych. Położenie geograficzne miasta (różne jego części leża na różnych wysokościach nad poziomem morza) sprawia, że w okresie lata można odnotować tu ciekawe zjawisko, kiedy na dole w mieście temperatura jest znacznie niższa, niż przykładowo na szczycie Kasprowego Wierchu. Jadąc do Zakopanego lub też ogółem na Podhale warto wiedzieć, że nawet w okresie letnim, kiedy na północy Polski ludzie prażą się na plażach, w górach panują bardzo niskie temperatury. Zazwyczaj nie przekraczają one średniego wyniku 15 stopni, co wymusza na turystach ciepły ubiór i dokładniejsze przygotowanie się do podróży. Jednak niską temperaturę wynagradza klimatyczny układ wiatrów, które na tym terenie występują naprawdę sporadycznie. Masy powietrza rzadko przedostają się przez wysokie Tatry, co chroni samo Zakopane przed silnymi porywami wiatrów (oczywiście pomijamy tu zjawisko zwane wiatrem halnym).

Pod względem zdrowotnym klimat i pogoda w Zakopanym budzą wiele kontrowersji. O ile bowiem kilkadziesiąt lat temu miasto uważane było za uzdrowiskowe, o tyle teraz coraz częściej pojawiają się głosy, które temu przeczą. Górskie powietrze jest ostre, nierzadko też szkodzące niż pomagające. Nie zaleca się więc dłuższych spacerów osobom, które mają problemy na tle układu oddechowego.