Lista bankomatów w naszym serwisie
2011-01-25

W serwisie zakopane-apartamenty.com.pl uruchomiliśmy podstronę na której znalazło się zestawienie bankomatów w Zakopanem.
więcej...

Rozpoczeliśmy pracę nad Poradnikiem Turysty przebywającego w Zakopanem
2011-01-19

Rozpoczeliśmy pracę nad poradnikiem Turysty przebywającego w Zakopanem. Znajdą się w nim informacje dotyczące samego Zakopanego ale także inne ciekawostki z Podhala. Zapraszamy do lektury!
więcej...

archiwum aktualności

Gastronomia w Zakopanem

Gdzie smacznie zjeść w Zakopanem? Jakie są typowe regionalne potrawy? Czy kuchnia zakopiańska sprzyja trzymaniu diety czy raczej jest ze szczupłą sylwetką na przekór? Te i podobne pytania są bardzo ważne dla turystów, którzy po raz pierwszy mają zetknąć się z podhalańską kuchnią. Ci, którzy zasmakowali już niektórych potraw, mogą jedynie z przyjemnością wspominać te przepyszne smaki, które zapewniają oscypki i inne sery (bryndza), kwaśnica, mięsa i przeróżne placki, ciasta oraz knedle.

Oscypki

A jakżeby inaczej – oscypek to znak firmowy kuchni zakopiańskiej i góralskiej ogółem. Ciężko sobie wyobrazić pobyt w Tatrach bez spróbowania tego szczególnego przetworu z sera. Są oscypki tradycyjne, są z dodatkami skwarek a nawet rodzynek. Pełnotłuste i odtłuszczone, podpieczone i wędzone. Nawet dla miłośników oscypków na pewno znajdzie się taki rodzaj oscypków, którego jeszcze nigdy nie próbowali.

Kwaśnica

Najbardziej znana góralska potrawa, do której używa się wręcz ogromnych ilości kiszonej kapusty, grzybów, słoniny, boczku, kminku i oczywiście ziemniaków. Im gęstsza zupa, tym lepszy jej smak. Kwaśnica jest jednak przysmakiem wyjątkowo kwaśnym, dlatego dla złagodzenia smaku można dodać (indywidualnie, absolutnie nie do zupy!) nieco śmietany. Znajduje się właściwie w każdym menu regionalnych restauracji.

Mięsa – jagnięcina i baranina

Górskie klimaty Zakopanego sprzyjają rozwojowi kuchni bazującej na potrawach mięsnych, dlatego niczym niezwykłym nie są tu potrawy z baraniny czy jagnięciny. Delikatne szynki, gulasze czy sosy to podstawa kuchni zakopiańskiej. Mięso serwowane jest zawsze z ziemniakami (jeśli kelner proponuje nam frytki – można od razu taką restaurację skreślić).

Moskole

Wbrew pozorom nazwa nie odnosi się do rosyjskich moskali. Są to placki z ziemniaków, smażone, z dodatkiem soli, jajka, mąki i wody. Ziemniaki są najpierw ugotowane, potem potłuczone i dopiero wtedy poddaje się je smażeniu. Nadają się doskonale jako potrawa na kolację lub przekąska po obiedzie. Niekiedy podawane są jako przegryzka do kwaśnicy, jeśli ta jest dość rzadka.